DÁREK ZDARMA k objednávce s kódem: DENMATEK 🌸

Chvíle, kdy muž požádá ženu o ruku, patří na velmi důležité životní okamžiky. Věděli jste, kam až sahá historie zásnubního prstenu, jak se vyvíjela tradice jeho nošení a co vlastně symbolizuje? Předání zásnubního prstenu je také často spojeno s nějakou romantickou událostí a stává se tak nezapomenutelným okamžikem.

Historie zásnubního prstenu

Zásnubní prsten daruje muž ženě při žádosti o ruku a jedná se o druh dohody o budoucí svatbě. Prsteny se jako symbol používají už po dlouhá staletí. Historie zásnubních prstýnků má počátek v kovářských dílnách a u břehů řek, není ovšem jisté, kdy přesně se zvyk darovat zásnubní prstýnek objevil poprvé. Podle některých dokumentů pochází tento zvyk ze starověkého Egypta, kde se nejspíš poprvé tato tradice objevila před 4.800 lety.

Kombinace zlata a drahých kamenů se rozšířila teprve od 15. století, kdy zásnubní prsteny používaly především šlechtické rodiny. Zásnubní prsteny tehdy měly podobu jako ty dnešní a každý kámen měl svůj význam. Nejčastěji šlo o tyto drahé kameny:

  • rubín – značil lásku
  • smaragd – značil domov
  • lesklé diamanty – značily věrnost a trvalost

Symbolika zásnubních prstenů

Zásnubní prsteny a kroužek jako takový symbolizuje věčnost bez začátku a konce. Tento symbol měly zásnubní prstýnky nejen u Egypťanů, ale i u jiných kultur. Význam má ovšem i otvor uprostřed prstenu, který není považován pouze za prázdný prostor, ale je vnímán jako brána či dveře vedoucí k očekávaným i neznámým událostem.

Darováním prstenu muž ženě vyjadřuje nekonečnou a nesmrtelnou lásku. Dříve dokonce platilo, že čím dražší materiál, ze kterého byl prsten vyroben, tím hlubší vyznání lásky vyjadřoval.

Způsoby předání zásnubního prstenu

Zásnubní prsten může být předán různými způsoby. Nejčastěji jde o moment překvapení, který nastává při nějaké romantické události. Mezi nejčastější příležitosti, kdy je žena mužem požádána o ruku patří:

  • dovolená
  • narozeniny ženy
  • výročí seznámení
  • Silvestr
  • Valentýn
  • 1. máj

Často bývá prsten předán na nějakém místě, ke kterému mají oba partneři osobní vztah. Oblíbenou volbou jsou i romantická místa v zahraničí, jako je například Paříž a Eiffelova věž nebo na pláži při západu slunce.

Kam se zásnubní prsten dává a proč tomu tak je

Zásnubní prsten se dává ženě na prsteníček levé ruky, na kterém ho nosí až do svatebního dne. Je tomu tak z toho důvodu, že Římané věřili, že od tohoto prstu vede tzv. „žíla lásky“ až do srdce. I když pozdější průzkumy toto tvrzení vyvrátili, tento zvyk se zachoval až dodnes. Nošení na levém prsteníčku má i svoje praktické důvody. Prstýnek skvěle vynikne a nedochází k takovému opotřebení jako by tomu bylo v případě nošení na pravé ruce.

Po svatbě pak žena může nosit oba prsteny (zásnubní i snubní) na jednom prstu společně. Další možností je přesunutí zásnubního prstenu na jakýkoliv jiný prst na levé ruce. Variantou je i nošení zásnubního prstenu po svatbě na prsteníčku pravé ruky.

Aktuální trendy v oblasti zásnubních prstenů

Mezi aktuálními trendy v oblasti zásnubních prstenů stále najdete klasiku v podobě perlových a diamantových prstenů. Módní jsou také prsteny s geometrickými liniemi, které bývají zpravidla doplněny drobnými drahými kameny.

Letošnímu roku vévodí i originální styl v podobě zajímavých tvarů, povrchů a materiálů. Stále důrazněji se v oblasti šperkařství prosazuje udržitelnost, a právě proto jsou in zásnubní prsteny z materiálů šetrných k životnímu prostředí. Mezi takové materiály patří například recyklované zlato a platina, moissanity nebo diamanty, které vznikly v laboratoři.

Tyto stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto stránek s tím souhlasíte. Další informace

NastaveníNesouhlasímSouhlasím