Jak zacházet se šperky
V naší kolekci najdete šperky, které jsou vyrobeny z bižuterních slitin, stříbra, zlata a jsou galvanicky pokoveny drahými kovy – rhodiem.
Bižuterie je křehká – při neopatrném zacházení se může poškodit nebo rozbít, proto ji chraňte před kontaktem s tvrdými předměty, zejména to platí u prstenů a náramků.
- Šperky sundávejte před koupáním, sprchováním, mytím nádobí a dalšími podobnými činnostmi, při kterých by šperky mohly přijít do styku s vodou. Mohlo by dojít k nevratnému poškození jednotlivých dílů.
- Šperky si sundávejte i před spaním, před sportování nebo jiné fyzické námaze. Tím rovněž zabráníte mechanickému či povrchovému poškození výrobku.
- Vyvarujte se kontaktu s chemickými prostředky. Opatrně s působením některých parfémů, krémů, mořské vody, chlóru a jiných chemikálií může dojít k poškození povrchové úpravy.
- Nepoužívejte bižuterii v prostředí s výskytem síry a jódu (lázně, minerální prameny a podobně).
- Životnost šperků a bižuterie prodloužíte, když ji budete uchovávat v krabičce nebo sáčku, nejlépe odděleně od ostatních šperků.
- U některých osob s velmi agresivním potem, u osob nemocných nebo osob, které používají agresivní léky, může dojít k narušení a změně vzhledu povrchu kovových dílů.
- Doporučujeme šperky pravidelně čistit. Ideální je jemná čistící tkanina, tekuté roztoky nebo krémy určené pro čištění. Zde si můžete přečíst, jak vyčistit zlatý náhrdelník.
Pozor! K čištění rhodiovaných výrobků tyto abrazivní materiály nepoužívejte. Doporučujeme pouze měkký hadřík namočený ve vlažné (ne horké) vodě s přídavkem saponátu, opláchnout a vysušit.
V případě většího znečištění je lépe tuto práci svěřit odborníkům.