DÁREK ZDARMA k objednávce s kódem: DENMATEK 🌸

Milujete zlato a šperky z něj? Máte doma zlatý náhrdelník, který už nezáří takovým leskem jako dříve? Navraťte mu jeho pravou tvář a dejte ho pořádně do pucu. Inspirujte se důležitými informacemi a postupy pro vyčištění zlatého náhrdelníku, tak aby opět získal svůj původní lesk. Vyzkoušejte některý z ověřených postupů, které vám pomohou navrátit původní krásu zlatého náhrdelníku.

Různé typy zlata

Při výběru vhodného postupu čištění zlatého náhrdelníku je důležité brát v potaz i konkrétní typ zlata. Existuje totiž hned několik typů a ryzostí zlata:

Kompletně zlaté šperky

U těchto šperků se setkáte s označením „solid gold“ a jde o šperky vyrobené pouze a jen ze slitiny zlata. Tyto šperky jsou vyrobeny bez použití jakýchkoliv jiných kovů, takže finální kousek je opravdu jen kus zlata.

Pozlacené šperky

Šperky pozlacené zlatem se vyznačují tenkou vrstvou zlata, která je nanesena na jiném cenově dostupném kovu (např. měď). Tento typ šperků obsahuje skutečné zlato, takže umožňuje klenotníkům vyrábět cenově dostupné šperky s nádechem zlata z levnějších kovů, a i přesto si výsledný šperk zachovává všechny aspekty zlata.

Karáty zlata

Karát zlata je vyjadřován ve vztahu hmotnosti zlata obsaženého ve slitině. Nejvyšší hmotnost zlata je 24 karátů, ale i přesto, že jde o zlato nejcennější, pro svoji přirozenou měkkost se může velice snadno poškrábat. Nejběžnějšími třídami karátů, které se používají pro různé typy šperků, patří zlato 14karátové, 18karátové a 22karátové, protože jsou tvrdší, a tudíž i odolnější vůči poškrábání.

Pravidelná péče o zlatý náhrdelník je základ

Pravidelná péče o náhrdelníky ze zlata je základem k tomu, aby vám takový šperk dělal radost svým vzhledem, leskem a dokonalostí. Nemusíte hned vážit cestu do klenotnictví, takovou pravidelnou údržbu zlatých náhrdelníků totiž hravě zvládnete díky pár šikovným trikům i v pohodlí svého domova.

Kromě pravidelného čištění je nutné myslet i na rady, jak se starat o zlaté šperky. Myslet byste měli na odkládání šperku před sportem a fyzickou aktivitou, před plaváním, pobytem v sauně nebo také před manipulací s čistícími prostředky a kosmetickými přípravky. Zlatý náhrdelník byste také měli odkládat na bezpečné místo, a to tak, aby se ideálně nedotýkal žádných jiných šperků, třeba v originální krabičce, ve které jste jej zakoupili.

Osvědčené postupy na efektivní čištění náhrdelníku ze zlata

Vyzkoušejte některou z metod, kterou doporučují i sami klenotníci, a u kterých nehrozí nežádoucí poškození zlatého náhrdelníku.

  1. Vyleštění – zlatý náhrdelník zkuste jemně vyleštit pomocí bavlněného hadříku nebo speciálního hadříku napuštěného roztokem, který je běžně k dostání v klenotnictvích.
  2. Mýdlový roztok nebo odmašťující přípravek – zlatý náhrdelník stačí v mýdlovém nebo jarovém roztoku omýt a poté opláchnout teplou vodou, popřípadě ještě přeleštit bavlněným hadříkem.
  3. Ultrazvuková čistička šperků – pomocí vibrací vyvolaných vysokým kmitočtem důkladně vyčistí zlaté náhrdelníky i jiné šperky ze zlata.

Vyvarujte se při čištění zlatého náhrdelníku babských rad

Při čištění náhrdelníku ze zlata byste se měli vyvarovat následujících babských rad, které by mohly být na vině nevratného poškození vašeho oblíbeného náhrdelníku:

  • čištění zlatého náhrdelníku pomocí cigaretového popela
  • čištění pomocí prášku do pečiva
  • čištění v roztoku z kyseliny citronové
  • čištění pomocí jiných agresivních a abrazivních prostředků

Tyto stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto stránek s tím souhlasíte. Další informace

NastaveníNesouhlasímSouhlasím