DÁREK ZDARMA k objednávce s kódem: DENMATEK 🌸

Milujete zlaté šperky, ale radost z nich vám kazí jejich zašlý a nepěkný vzhled způsobený oxidací? Inspirujte se užitečnými radami, tipy a babskými radami, jak udržovat zlaté šperky v perfektním stavu. Zjistěte, jak se přímo v pohodlí domova pustit do efektivního vyčištění zlatých šperků, aniž by se poškodil jejich lesk či kvalita.

Každodenní usazování nečistot poznamenává krásu zlatých šperků

Ať chcete nebo ne, každodenním nošením šperků ze zlata, jako jsou zlaté prsteny, náramky, náhrdelníky a další kousky, dochází k ulpívání různých nečistot, jako je prach, pot, zbytky krémů apod. To se projevuje na jejich vzhledu. Všechny nečistoty totiž na zlatě vytváří usazeniny, které způsobují nežádoucí zbarvení. Povrchové zbarvení zlata do černé nebo šedé barvy má na svědomí proces oxidace, který je způsobený vlivem působení různých látek. Toho se ale můžete velice snadno zbavit správnou a šetrnou péčí.

Tipy na domácí vyčištění zlatých šperků

K vyčištění zlatých šperků v domácích podmínkách můžete vyzkoušet některý z následujících tipů:

  1. Bavlněný hadřík – pokud vaším šperkům chybí pouze trocha toho lesku, bavlněný hadřík vám poslouží pro jejich rychlé a jednoduché vyleštění. I pomocí pouhého obyčejného přeleštění můžete dosáhnout skvělých výsledků.
  2. Mýdlo – použitím mýdla, které je na rozdíl od saponátů ke zlatým šperkům šetrnější dokáže zbavit zlato všech nečistot. Po namydlení nezapomeňte šperky důkladně omýt a teplou vodou a poté nechat uschnout.
  3. Speciální roztok na leštění – další možností je použití speciálního leštícího roztoku, který je možné zakoupit v klenotnictví. Tento roztok šperky ze zlata efektivně vyčistí a zbaví je veškeré oxidace.
  4. Kyselina citronová – poradí si s různými typy nečistot. Stačí kyselinu citronovou rozpustit v misce s vodou a šperky do takto připravené lázně namočit, a to ideálně po dobu 5-10 minut. Poté je opláchněte teplou vodou a vyleštěte hadříkem.
  5. Prášek do pečiva – zde se vyplatí trochu opatrnosti. Při neopatrném zacházení byste totiž mohli šperky při čištění poškrábat.
  6. Světlé pivo – také pivo dokáže zbavit zlato nevzhledného zbarvení. Namočte do piva šperky na pár hodin nebo ideálně přes noc a poté je důkladně opláchněte teplou vodou a vyleštěte.
  7. Ultrazvuková čistička šperků – speciální ultrazvuková čistička pomocí vibrací vyvolaných vysokým kmitočtem dokáže vyčistit prsteny, řetízky a další šperky od všech usazenin. Kromě toho vám pomůže i s čištěním stříbrných šperků nebo dokonce i brýlí.

Jak předcházet černání zlatých šperků 

Nežádoucímu černání zlata můžete alespoň částečně předejít. Zlaté šperky totiž nejvíce černají, pokud přicházejí do kontaktu s kosmetickými přípravky, potem nebo saponáty. Vyplatí se proto před cvičením, používáním kosmetiky nebo úklidu šperky ze zlata raději sundávat. Šperky byste měli odložit i před vstupem do bazénu nebo wellness. Chlorovaná voda jim totiž také příliš nesvědčí.

Jak na čištění zlatých šperků s drahokamem

Zvýšené opatrnosti byste měli dbát u čištění zlatých šperků s drahokamem. Právě drahokamy jsou totiž poměrně náchylné k sebemenšímu poškození. V tomto případě raději zvažte, zda zlaté šperky s drahokamem spíše nesvěřit do rukou odborníků.

Jak na čištění zlatých šperků s diamanty nebo perlami

U čištění zlatých šperků s diamanty, safíry nebo rubíny nemusíte mít tolik na pozoru jako u těch s drahokamy. Tyto kameny jsou totiž odolnější, takže by jim domácí čištění nemělo ublížit. Opatrní byste měli být u perel a smaragdů, které patří stejně jako drahokamy mezi náchylnější.

Tyto stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto stránek s tím souhlasíte. Další informace

NastaveníNesouhlasímSouhlasím