DÁREK ZDARMA k objednávce s kódem: DENMATEK 🌸

Oblíbily jste si bižuterii, ale trápí vás její zašlý vzhled a začernání? Tento problém může mít řešení. Inspirujte se praktickými radami a tipy, jak bižuterní šperky efektivně vyčistit a obnovit jejich zářivý vzhled. Pomocí konkrétních postupů a použití domácích prostředků k čištění bižuterie ji navrátíte její ztracenou krásu a lesk.

Zčernalá bižuterie nemusí být nevyřešitelný problém

Zčernalá bižuterie je poměrně častým problémem. Nemusí ovšem hned jít o nevyřešitelný problém. Rozhodně není nutné takové šperky okamžitě vyhazovat. Vyplatí se nejprve vyzkoušet některou z doporučených metod čištění, díky čemuž lze bižuterii efektivně obnovit. Na rozdíl od jiných šperků ovšem tento typ vyžaduje častější a větší péči, protože k černání má větší sklony.

Příčiny černání bižuterních šperků

Jelikož bižuterie není ušlechtilý kov, nelze od ní očekávat odolnost vůči působí nejrůznějších vnějších vlivů. Je tak zcela normální, že po čase vypadá zašle nebo změní barvu. Mezi nejčastější příčiny černání bižuterních šperků patří:

  • reakce šperků s potem
  • reakce šperků s kosmetickými přípravky
  • vliv okolního prostředí (světlo, prach, voda, vysoké teploty)
  • aplikace parfému v okolí šperku
  • nošení bižuterie do bazénu nebo sauny

Tipy na účinné vyčištění zčernalé bižuterie

Pomocí následujících domácích prostředků a postupů se můžete přímo v pohodlí svého domova pustit do čištění zčernalé bižuterie:

  1. Pro rychlé a efektivní čištění si vystačíte s běžným mycím prostředkem na nádobí. Ten smíchejte s teplou vodou v poměru 1:1 a do nádoby s touto směsí vložte bižuterii alespoň na 1 hodinu, poté opláchněte vlažnou vodou a důkladně osušte.
  2. Pro některé typy bižuterních šperků je možné použít také prostředek určený k čištění stříbra.
  3. Další možností pro účinné vyčištění náhrdelníků z bižuterie, náramků nebo dalších šperků je použití kombinace octa a jedlé sody. Nejprve bižuterii na chvíli ponořte do misky s octem. Na zubní kartáček naneste malé množství jedlé sody a tímto kartáčkem šperky jemně a opatrně vyčistěte. Poté je opláchněte vodou a důkladně osušte.
  4. S odstraněním lehčích nečistot si hravě poradíte očištěním pomocí jemného kartáčku nebo navlhčeného hadříku.

Rady pro správné zacházení s různými tipy bižuterie

Různé typy bižuterie vyžadují jinou péči. Záleží na konkrétním vzhledu šperku. Například šperk s plastovými částmi nebo kameny nečistěte přípravkem na stříbro a celkově s údržbou postupujte opatrně, mohlo by totiž dojít k poškození těchto částí, a to konkrétně k jejich zmatnění nebo změně povrchu.

Prevence proti černání bižuterie do budoucna

Abyste nemuseli čištění zčernalé bižuterie v budoucnu věnovat tolik času, stačí dodržovat následující preventivní kroky, které vám pomohou zčernání předcházet nebo ho alespoň o nějakou dobu oddálit:

  1. Vyvarujte se nošení bižuterních šperků do bazénu nebo sauny, stejně tak je sundávejte i před sprchováním nebo koupáním ve vaně.
  2. Šperk si nandejte po aplikování kosmetických přípravků nebo parfému.
  3. Nenoste šperky během sportovních aktivit.
  4. Před manipulací s chemickými a úklidovými přípravky si bižuterii raději sundejte.
  5. Nevystavujte bižuterii dlouhodobě působení světla, vysokých teplot nebo vody.
  6. Bižuterii uchovávejte ideálně ve tmě ve šperkovnici, která ji ochrání před světlem a prachem. Navíc budete o jednotlivých kouscích budete mít mnohem lepší přehled.
  7. Aby vám šperky z bižuterie vydržely co nejdéle, držte se pravidla, že je vhodné ji navlékat jako poslední a sundávat jako první.

Tyto stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto stránek s tím souhlasíte. Další informace

NastaveníNesouhlasímSouhlasím