DÁREK ZDARMA k objednávce s kódem: DENMATEK 🌸

Milujete stříbrné šperky a máte jich pěknou zásobu? Udržte si jejich krásu a lesk na co nejvyšší úrovni a po co nejdelší dobu a dopřejte jim náležitou pozornost. Inspirujte se následujícími tipy pro prodloužení životnosti stříbra a vyzkoušejte osvědčené postupu pro správné čištění a údržbu šperků, tak aby vždy vynikly v celé své kráse. Čištění stříbrných šperků zvládnete hravě i v pohodlí svého domova.

Nepodceňujte důležitost pravidelné údržby

Pravidelná údržba a čištění stříbrných šperků je velmi důležitá, a proto byste ji neměli podceňovat. V opačném případě by totiž hrozilo to, že stříbro začne mnohem dříve černat. Černání stříbra je způsobené jeho oxidací v důsledku působení potu nebo pH faktoru pokožky. Tuto reakci urychluje i vlhké prostředí. Tomuto přirozenému jevu nelze nijak zabránit, ale právě pravidelným čištěním stříbrných šperků jej můžete oddálit. Zároveň jej také můžete oddálit sundáváním šperků před sportováním, vařením nebo koupáním.

Metody čištění, které jsou šetrné k materiálu

Navraťte svým šperkům jejich ztracený lesk a krásu. Pro čištění stříbrných šperků je možné využít některou z následujících metod, které jsou šetrné k materiálu, ale zároveň i velmi účinné v odstraňování nečistot:

  1. Použití jarové vody – kombinace teplé vody a pár kapek jaru je univerzální možností, jak vyčistit stříbrné šperky. Do teplé jarové vody stačí namočit jemný hadřík vaše kousky ze stříbra jím jemně očistit. Poté už jen zbývá šperky opláchnout studenou vodou, usušit a vyleštit. Pravidelným odmašťováním docílíte výrazného zpomalování černání šperků.
  2. Prášek do pečiva nebo jedlá soda – plastovou, skleněnou nebo keramickou misku vyložte alobalem a naplňte horkou, nikoliv vroucí vodou. Přidejte polévkovou lžíci prášku do pečiva nebo jedlé sody a rozmíchejte. Do takto připraveného roztoku vložte šperk a párkrát ho ve směsi otočte. Po 3 minutách šperk vyjměte, opláchněte studenou vodou a do sucha vysušte.
  3. Kuchyňská sůl – podobně jako prášek do pečiva a jedlá soda se dá použít u kuchyňská sůl. Přidat můžete i šťávu z citronu. Na pozoru byste se ovšem měli mít u drahých kamenů, zirkonů a perel, kterým tato chemická reakce nesvědčí.
  4. Čistič na okna – na šperk stačí nastříkat malé množství čističe na okna a jemně jen vyleštěte. Tímto způsobem se ovšem nezbavíte zčernání, pouze docílíte většího lesku.
  5. Tekutý prací prostředek – do misky s horkou vodou nalejte trochu tekutého pracího prostředku a směs promíchejte. Do lázně ponořte stříbrné šperky na pár minut, poté je vyjměte, opláchněte studenou vodou a osušte.

Rozdíl mezi čištěním různých druhů stříbrných šperků

Co se týče frekvence čištění šperků, šperky s diamanty byste měli čistit 1x za měsíc, protože u diamantů dochází velmi rychle ke ztrátě lesku. Šperky s jinými druhy kamenů stačí čistit přibližně 1x za 3-6 měsíců.

Opatrní byste měli být při čištění jemných prstenů nebo náušnic s drahokamy (perly, smaragdy, přírodní rubíny a safíry) nebo koženými a textilními částmi, mohlo by totiž dojít k jejich poškození.

Vyvarujte se některých chyb při čištění

Během čištění se vyvarujte některých chyb, které by mohly vést k poškození stříbrných šperků. Při čištění stříbrných šperků proto raději zapomeňte na:

  • Použití hrubých kartáčů a houbiček,
  • čištění v Coca-cole,
  • čištění v alkoholu,
  • drsné mechanické čištění,
  • málo časté nebo vůbec žádné čištění.

Tyto stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto stránek s tím souhlasíte. Další informace

NastaveníNesouhlasímSouhlasím