DÁREK ZDARMA k objednávce s kódem: DENMATEK 🌸

Ocelové šperky, jako jsou náramky, prsteny, řetízky, náušnice a další zažívají v posledních letech opravdový boom. I tento typ šperků si zaslouží patřičnou pozornost a pravidelnou péči. Inspirujte se užitečnými radami pro čištění ocelových šperků a správných postupech pro jejich udržení v optimálním stavu. Zachovejte svým šperkům z oceli jejich krásu a věnujte jim náležitou péči.

Druhy ocelových šperků a jejich vlastnosti

Šperky z oceli se vyrábí v několika různých druzích, z nichž každý druh má své specifické vlastnosti. Nejčastěji se setkáte se šperky z chirurgické oceli, nerezové oceli nebo damaškové oceli. V menší míře se ve šperkařství používají také další druhy ocelí. Všechny tyto typy mají velmi dobrou kvalitu a liší se především svým složením.

Chirurgická ocel

Chirurgická ocel patří v poslední době mezi šperkaři k nejrozšířenějšímu druhu oceli. Mívá označení 316L. Jedná se o velmi tvrdý a odolný kov. Šperky z chirurgické oceli proto nejsou příliš náchylné k mechanickému poškození. Mimo to jsou také zdravotně nezávadné. Chirurgická ocel je zároveň také vysoce odolná vůči korozi a kyselinám.

Nerezová ocel

Nerezová ocel mívá označení 304. Jedná se o pevný a odolný materiál. Šperky z nerezové oceli jsou zdravotně nezávadné a nedráždí pokožku. Jejich nošení tedy nevyvolává alergické reakce.

Damašková ocel

Damašková ocel vzniká kovářským svařováním dvou různých typů oceli s vysokým a nízkým obsahem uhlíku. Od obsahu uhlíku se odvíjí výsledná křehkost oceli – čím vyšší podíl uhlíku, tím je ocel pevnější a křehčí. Šperky z damaškové oceli jsou mimořádně odolné a barevně stálé. Jsou vysoce odolné vůči korozi a nezpůsobují alergické reakce.

Typy šperků vyráběných z oceli

Z oceli se v podstatě vyrábí všechny možné druhy šperků. Dříve se jednalo o kov oblíbený především pro výrobu náramků, ale v současné době se můžete v nabídkách klenotnictví setkat i s prsteny z chirurgické oceli či z nerezové oceli, přívěsky, řetízky nebo dokonce i hodinky a další kousky.

Tipy, jak správně čistit ocelové šperky v pohodlí domova

Pravidelné čištění šperků z oceli je velmi důležité pro zachování jejích vlastností a krásného vzhledu. Pro vyčištění zašlých šperků z oceli a navrácení perfektního lesku můžete vyzkoušet některý z následujících tipů:

  1. Pomocí jemného bavlněného hadříku a tekutého mýdla šperky z oceli jemně vyčistěte, poté je opláchněte teplou vodou a osušte.
  2. Kromě tekutého mýdla můžete použít také běžný přípravek na mytí nádobí.
  3. K čištění různých záhybů v místech, kde nejsou žádné kamínky, je možné použít jemný kartáček na zuby.
  4. Vyvarujte se použití abrazivních zubních past nebo past s bělícími účinky, které by jen napáchaly více škody než užitku.
  5. Šperky s kamínky se snažte leštit co nejméně a vyvarujte se jejich přílišného drhnutí. V místě usazení kamínku se snažte omezit kontakt s vodou a pro čištění používejte minimum mýdla, aby nedošlo k jeho uvolnění.
  6. V případě různých poškození a deformací svěřte šperk raději do rukou odborníka.
  7. Na závěr můžete ještě použít speciální leštící hadřík nebo lesk na šperky.

Správné skladování šperků

Pro krásný vzhled šperků z oceli je také důležité jejich správné skladování, a to ideálně ve šperkovnici nebo na měkkém povrchu či v obalu, kde nehrozí odírání s dalšími šperky. Vyvarujte se také nošení šperků při koupání, pobytu v sauně, sportování nebo manipulaci s úklidovými a čistícími prostředky. Chemické prostředky a extrémní teplotní podmínky nedělají jakýmkoliv šperkům dobře.

Tyto stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto stránek s tím souhlasíte. Další informace

NastaveníNesouhlasímSouhlasím