DÁREK ZDARMA k objednávce s kódem: DENMATEK 🌸

Máte rádi krásu, lesk a nádech luxusu zlatých šperků? Jak při nákupu nenaletět a koupit opravdu pravé a kvalitní zlato? Někdy může být obtížné mezi šperky rozpoznat ty z pravého zlata. Naučte se odhalit pravé zlato mezi množstvím různých slitin a jiných materiálů. V článku získáte užitečný tipy a triky, jak rozpoznat pravé zlato, a to především u šperků, jako jsou prsteny, náušnice, náramky, řetízky a náhrdelníky. Důležitým pravidlem je nenakupovat šperky u neprověřených prodejců a výrobců. Ověřte si, zda má prodejce registraci u Puncovního úřadu. Jen tak si totiž můžete být jisti tím, že nenaletíte podvodníkům.

Fyzikální vlastnosti pravého zlata

Nenechte se ošidit a naučte se rozpoznat pravé zlato. Pravé zlato má specifické fyzikální vlastnosti, které jej odlišují od jiných kovů:

  1. Vyznačuje se vysokým leskem a typicky žluto-zlatým zbarvením.
  2. Je odolné vůči korozi.
  3. Odolává změnám barvy i tvorbě povlaků.
  4. Je odolné vůči kyselinám, zásadám i solím.
  5. Je odolné vůči extrémním teplotám
  6. Nepodléhá reakcím s vodou ani vzduchem.

Ryzost zlata

Ryzost zlata označuje obsah zlata v daném kovu. Za pravé zlato lze považovat kovy s obsahem zlata více než 41,7 %, tedy minimálně 10 karátů. V českém šperkařství se nejčastěji setkáte se 14karátovým zlatem (označení 585/1000). To obsahuje 58,5 % ryzího zlata a 41,5 % ostatních kovů. 18karátové zlato (označení 750/1000) obsahuje 75 % ryzího zlata a 25 % ostatních kovů.

V zahraničí se běžně prodávají i šperky s nižší ryzostí, podobně je tomu i u některých českých starožitných šperků.

Ražby a certifikace pro ověřování pravosti zlata

Stoprocentní jistotu o pravosti zlatého šperku získáte jen u renomovaného zlatníka. Ryzost zlata použitého pro výrobu konkrétního šperku dokládá punc. Ten je udělován Puncovním úřadem České republiky a je hlavním důkazem pravosti zlata. Všechny šperky o hmotnosti větší než 0,5 g musí být podle zákona označeny puncem. Punc se většinou nachází v případě náušnic a prstenů na vnitřní straně šperku, u náramků a řetízků to pak bývá v blízkosti zapínání.

Staré zlaté šperky ovšem punc mít nemusí, a přesto mohou být pravé. Puncovní označení se totiž v zemích postupně zavádí od 50. let minulého století. Starší šperky proto puncovní značku mít nemusí.

Metody rozpoznání pravého zlata

Máte doma nějaký šperk, u něhož si nejste jisti pravostí? Pro ověřování, zda je zlato pravé, nepoužívejte žádné chemické přípravky. Mohli byste šperk poškodit. Pro rozpoznání pravého zlata můžete využít některou z následujících metod:

  • Zkuste šperk přeleštit suchým bavlněným hadříkem. Pokud půjde o slitinu nebo jiný materiál, po přeleštění se ošoupe nebo jiným způsobem výrazně změní svůj vzhled, což by se u zlata nestalo.
  • V případě, že máte k dispozici jiný podobný šperk, u kterého jste si jisti pravostí, porovnejte u obou kousků jejich hmotnost. V případě, že bude zkoumaný šperk lehčí, s největší pravděpodobností půjde o falešné zlato.
  • Pravost zlata je možné otestovat i pomocí silného magnetu přitahujícího kovy. Pravé zlato magnetické není, takže ho magnet přitahovat nebude. V opačném případě se jedná o imitaci zlata.
  • Zlato je možné otestovat i octem. Naneste pomocí kapátka kapku octa na nějakou méně viditelnou část šperku. Zlato na ocet nijak nezareaguje, většina kovů ovšem viditelně změní barvu.
  • U pravého zlata by nemělo docházet ani k reakci s potem. Pokud tedy dochází k černému zbarvení pokožky, pravděpodobně se o pravé zlato nejedná.

Tyto stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto stránek s tím souhlasíte. Další informace

NastaveníNesouhlasímSouhlasím