DÁREK ZDARMA k objednávce s kódem: DENMATEK 🌸

Nejrůznější šperky s vltavínem, s typicky českým přírodním drahokamem se mezi ženami těší velké popularitě. Někdy ovšem může být poměrně problematické rozeznat pravý vltavín od jiných kamenů. Oblíbili jste si i vy šperky s drahým kamenem vltavínem? Inspirujte se užitečnými informacemi a tipy, jak poznat tento drahý český kámen a jak ho rozlišit od jiných minerálů.

Historie a význam vltavínu jako drahokamu

Drahý kámen vltavín neboli moldavit, který je světovým unikátem a je známý svou krásou a jedinečností, vznikl před 14,8 miliony let po pádu meteoritu na zem.

Kousky roztavené skloviny během letu ve vzduchu tuhly do nejrůznějších tvarů a následně dopadaly na zem jako vltavíny. Tyto kousky působení gravitace a vody odnášelo do krajiny a ukládalo do různých vrstev. V těchto vrstvách na povrch vltavínů po dobu milionů let působila voda, jejímž působením vznikla na povrchu typická a nezaměnitelná struktura.

Kdysi dávno byl vltavín považován za skleněné meteority, slzy prolévané kometami nebo úlomky Měsíce, které dopadly na zem. Vltavín je vyhledávaný nejen pro svoji krásu, ale i pro léčebné účinky. Pomáhá léčit infekce a působí blahodárně při respiračních onemocněních. Používá se pro výrobu nejrůznějších šperků, jako jsou přívěsky, prsteny, náušnice a další.

Naleziště vltavínu a způsoby jeho těžby a zpracování

Vltavín / moldavit si získal svůj název od místa oficiálního prvního nálezu. Naleziště vltavínu se nachází pouze na území České republiky. Nejbohatší naleziště se nacházejí v oblasti jižních Čech kolem řeky Vltavy. Jedná se především o pás lokalit mezi Prachaticemi a Trhovými Sviny. Přibližně 100 let poté, co byl vltavín objeven v Čechách, byl nalezen i na Moravě, kde se nejvíce vyskytuje ve střední oblasti toku řeky Jihlavy.

Vltavín se těží v průmyslově v pískovně přibližně v hloubce 15 metrů ve Chlumu nad Malší. Vltavíny těžené v pískovnách jsou totiž mnohem kvalitnější než ty, které se sbírají na polích. U těch totiž dochází k poškozování zemědělskými stroji.

Způsob zpracování vltavínu

Vltavín alias moldavit si největší oblibu ve šperkařství získal až v období secese. Do té doby se využíval například při výrobě hrotů na šípy a další zbraně. První broušené vltavíny se ve šperku objevily až v roce 1891 na Jubilejní výstavě.

Fyzikální vlastnosti vltavínu

Vltavín je průhledný nebo průsvitný a má zelenou, hnědozelenou nebo černozelenou barvu a tvrdost 5,5-6,5. Typickými fyzikálními vlastnostmi vltavínu je jeho specifická struktura neboli skulptace a unikátní barevnost (mnohdy i mix několika zelených odstínů v jednom jediném kousku). Má rozmanitou velikost, tvar i strukturu. Největší vltavín dosahuje rozměrů 12 cm a váhy okolo 150 gramů.

Konkrétní znaky a charakteristiky vltavínu pro odlišení od jiných kamenů

Pro odlišení vltavínu od jiných kamenů se zaměřte na konkrétní znaky a charakteristiku vltavínu:

  1. typická zelenomodrá barva
  2. průhlednost
  3. vnitřní inkluze (bublinky)
  4. průsvitnost se skelným lomem
  5. zvrásnění povrchu
  6. oválný tvar připomínající šestiúhelník se zaoblenými hranami

Důležitost ověření pravosti vltavínu

Aby se předešlo podvodům, je velmi důležité ověřit si pravost drahých kamenů. S ověřením pravosti mohou pomoci soudní znalci, kteří jsou vybaveni speciálním zařízením pro určení lomu indexu světla. Pro ověření pravosti je důležitá také evidence místa, kde byl vltavín nalezen. Pravý vltavín navíc musí mít certifikát pravosti zaručující jeho kvalitu a pravost.

Tyto stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto stránek s tím souhlasíte. Další informace

NastaveníNesouhlasímSouhlasím