DÁREK ZDARMA k objednávce s kódem: DENMATEK 🌸

Stříbro patří od pradávna k oblíbeným drahým kovům. Na rozdíl od zlata je i cenově dostupnější. Jak jej ovšem bezpečně rozpoznat od jiných kovů? Inspirujte se užitečnými tipy a radami, která vám pomohou tento kov ve špercích identifikovat a rozlišit ho od jiných materiálů. Zjistěte, podle kterých konkrétních znaků a technik si můžete jednoduše ověřit autenticitu stříbrných šperků.

Důležitost rozpoznání stříbra při nákupu šperků

Při nákupu šperků hraje rozpoznání skutečného stříbra důležitou roli. Snadno jej totiž můžete zaměnit například za bižuterii. Pokud nejste znalci, mnohdy jej nemusíte na první pohled vůbec poznat. Vyplatí se pečlivě vyhodnocovat kvalitu šperků a zároveň se také zaměřit na ověřené prodejce, nekupovat zboží na tržnicích a pochybných e-shopech.

Výhody stříbra:

  • vysoká odolnost vůči korozi a oxidaci
  • vysoká tvrdost a odolnost vůči opotřebení
  • nižší pořizovací cena v porovnání se zlatem nebo platinou
  • i po letech je možné jej vyčistit a navrátit mu ztracený jas
  • nabízí skvělý poměr ceny a kvality

Nejčastější materiály, které jsou se stříbrem často zaměňovány

Vyhýbejte se nekvalitním výrobkům a padělkům s falešným označením. Mezi nejčastější materiály, které bývají se stříbrem často zaměňovány, patří především:

  • hliník
  • nerezová ocel
  • různé slitiny kovů

Metody rozpoznání pravosti u šperků

Pro rozpoznání stříbra u šperků vsaďte na následující způsoby:

  1. Označení stříbra – stříbrné šperky ve většině případů mívají speciální označení – tzv. „punc“. Ten označuje obsah stříbra v daném předmětu. V některých zemích se ovšem označení puncem používat nemusí. Pokud tedy na šperku nenajdete žádné označení nemusí se hned jednat o padělek. Vysokou kvalitu stříbra poznáte podle označení „925“, které potvrzuje přítomnost 92,5 % čistého stříbra. Toto procento dodává šperkům jedinečný jas a odolnost. Zbytek tvoří další kovy, jako měď, nikl, zinek nebo kadmium.
  2. Zkouška cinknutím – pravost je možné si ověřit také cinknutím. Čisté stříbro totiž při cinknutí o nějakou věc vydává příjemný a zvonivý zvuk. Pokud naopak uslyšíte mdlý a tlumený zvuk, je velice pravděpodobné, že jste narazili na padělek.
  3. Zkouška pomocí magnetu – stříbro je tzv. paramagnetický kov, takže nemá v podstatě žádné magnetické účinky. Pokud k němu přiložíte magnet z neodymu, stříbro se k němu nepřichytí. Pokud by k přichycení došlo, je šperk vyrobený z jiného kovu, který magnetický je.
  4. Test pomocí tepla – pro stříbro je typická nejlepší tepelná vodivost ze všech známých kovů vůbec. Na rozdíl od bižuterie se tedy mnohem rychleji zahřeje a ochladí. V případě, že jej zahříváte v dlaních, velice rychle si získá teplotu vašeho těla. Stejně tak se i rychle zahřeje, pokud šperk ponoříte do horké vody. Pokud nikoliv, jedná se o jiný kov.
  5. Trik s kostkou ledu – pravé stříbro poznáte i tak, že na šperk přiložíte kostku ledu. V případě pravosti, by měl led v podstatě okamžitě roztát, protože tento kov má extrémně vysokou tepelnou vodivost. Jiné kovy na led zareagují podstatně pomaleji.
  6. Test s křídou – na méně viditelném místě šperku udělejte pomocí křídy nenápadný znak. Bude-li se jednat o pravé stříbro, dojde ke ztmavnutí křídy. Tato reakce ovšem může na šperku zanechat nezvratné zbarvení.

Tyto stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto stránek s tím souhlasíte. Další informace

NastaveníNesouhlasímSouhlasím