DÁREK ZDARMA k objednávce s kódem: DENMATEK 🌸

Šperky z pravých perel by neměly chybět ve šperkovnici žádné z žen. Náušnice s pravými říčními perlami, náramky nebo náhrdelníky se totiž hodí pro slavnostní události i běžné nošení. Záleží vám na kvalitě a pravosti perel? Inspirujte se radami pro správný výběr a rozeznání skutečných perel od umělých. Naučte se pomocí nejrůznějších metod odlišit pravé a umělé perly.

Investice do pravých perel se vyplatí

Ať už jde o investici do pravých mořských či říčních perel, tak i když je jejich cena vyšší, určitě se pořízení vyplatí. Cena pravých perel totiž neustále roste, jejich hodnota je trvalá a perly udělají radost různým generacím žen. Mimo to jsou elegantní a nadčasové. Cena mořských perel se pohybuje ve vyšších cenových relacích, a to z toho důvodu, že mořské perlorodky mohou mít maximálně 3 perly, zatím co ty sladkovodní až 20.

Vznik pravých perel

Perly se tvoří v lasturách mořských a sladkovodních plžů. Ve šperkařství jsou tyto perly následně uměle kultivované, což ovšem nemá nic společného s jejich pravostí. Umělá kultivace perel spočívá v tom, že se do lastur vkládá jádro, pomocí kterého je simulován proces vzniku perel tím, že se do lastury dostane cizí těleso. Drobný kamínek se poté začne obalovat perletí až do finální podoby perly.

Existují farmy, které se přímo na výrobu perel specializují a používají dvě metody jejich kultivace. Do lastur může být vkládán i úlomek jiné lastury, kdy se vzniklá perla přibližně po 1 roce přesune do další lastury, kde je opět obalována perletí.

Kvalita perel se pozná i podle skupiny, do které perla patří. Nejkvalitnější perly jsou označené jako „AAA“, dále se označují „AA“ až „A“. U tahitských perel se používá označení „A“ – „D“.

Metody k rozpoznání pravých perel

Jak odhalit autentičnost perel a odlišit je od jejich imitací na trhu? K rozpoznání pravých perel od těch umělých můžete využít některou z následujících osvědčených metod:

Posouzení pohledem

Pravé říční perly můžete na pohled poznat díky jejich typickému lesku. Ten je způsoben odrazem a lomem paprsků světla, které dopadají na jednotlivé průsvitné vrstvy perleti. Odraz světla je duhový. Umělé perly se sice také lesknou, ale jejich lesk je jen povrchový a připomíná sklo.

Posouzení na základě oděru

Další metodou, jak jednoduše posoudit pravost perel, je jejich vzájemné otření. Pokud totiž zkusíte otřít pravé perly, jejich povrch následně bude působit jako by na něm byla vrstva jemného písku. Umělé perly jsou po otření naopak jemné a hladce po sobě kloužou.

Posouzení podle velikosti perel

Pravé perly jsou typické i svojí velikostí. Velikost pravých říčních nebo mořských perel se pohybuje přibližně od 6 mm do 15 mm. U výrazně větších perel si můžete být jisti tím, že jde o perly umělé.

Posouzení dotykem

Další možností posouzení pravosti perel je dotykem. Zatímco pravé perly jsou na dotek nedokonalé a mají zrnitou strukturu, falešné perly bývají hladké, jemné a dokonale opracované.

Posouzení podle tvaru

Pravé a falešné perly se dají poznat také podle tvaru. Říční perly mívají nejrůznější tvary od kulatých přes oválné až po jiné další tvary. Mořské perly mají většinou kulatý tvar, nikdy ale nebudou perfektně kulaté. Falešné perly poznáte většinou tak, že jsou dokonale kulatého tvaru.

Posouzení podle váhy

Pravost perel poznáte i podle jejich hmotnosti. Pravé perly bývají těžší. Napodobeniny jsou výrazně lehčí, i když někdy se můžete setkat s věrnými imitacemi perel, které díky použití těžších materiálů lehké být nemusí.

Tyto stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto stránek s tím souhlasíte. Další informace

NastaveníNesouhlasímSouhlasím