Doprava ZDARMA
Při nákupu
nad 1000 Kč
Co znamená říční, přírodní, nebo syntetická perla?

Když se řekne perlový náhrdelník většinou se nám vybaví krásný luxusní šperk, která každé ženě dodá noblesy a promění ji v dámu. Šperky s perlami se vyráběly již v dobách starověkého Egypta a Říma a si v současné době symbolizují luxus a eleganci. Ovšem nejedná se pouze o přírodní perly, které nás mohou zdobit. Šperky mohou být s umělými nebo kultivovanými perlami.

Ze zrnka písku

Každý si pamatuje ze školy, jak vzniká perla. Do těla lastury se dostalo zrnko písku, které je nevítané a lastura ho začne obalovat tenkými vrstvami perleti. Z obyčejného zrnka písku vznikne perla.

Přírodní perly se rozlišují podle toho, kde vznikly. Existují perly mořské, které jsou cennější a bývají větší, dosahují průměru až 14 mm. Oproti tomu perly říční, nebo sladkovodní, jsou menší, ale stejně krásné.

Orientální perly

Perly, které vznikly bez zásahu člověka se nazývají orientální. Jsou to ty nejcennější perly a jejich výskyt je velmi vzácný. Orientální perly mají většinou nepravidelný tvar a na jejich povrchu jsou často skvrny a drobné výstupky. Mezi nejznámější oblasti, kde se vyskytují mořské perly z ústřic, jsou Perský záliv, Austrálie nebo Japonsko.

Říční perla

Perly, které vznikají ve sladkovodních vodách nejsou méně kvalitní, než perly z ústřic, jak by se podle ceny mohlo na první pohled zdát. Plus je v tom, že dokáže najednou vznikat až dvacet perel v jedné lastuře. Bohužel už v přírodě takové perly kvůli znečištění vod nenajdeme, přenusul se proto veškerý chov do farem. Tyto perly jsou po vizuálnístránce téměř totožné s perlou mořskou, proto se těší veliké oblibě. 

Kultivované perly

Kultivované perly jsou svým způsobem stále perly pravé, ale do jejich vznikl zasáhl člověk. Perlorodkám je při malém chirurgickém zárodku do lastury strojem vložena opracovaná drobná kulička. Ta se pak začne obalovat perletí.

Celý proces je rychlejší. Perla vznikne za 1 - 3 roky. Kultivované perly dosahují různých barev, od bílé přes růžovou až po černou. Kultivované perly se začaly pěstovat na přelomu 19. a 20. století a stále jsou velmi oblíbené díky jejich nižší ceně a větší dostupnosti.

Umělé perly pro všechny ženy

Poslední alternativou jsou perly umělé. Umělé perly se vyrábějí ze skla nebo plastu a je možné je najít v nejrůznějších barvách. Umělé perly se tak dostaly do bižuterie, k módním návrhářům i všem ženám. Díky tomu může být každá žena za dámu s perlami.

Jak o perly pečovat?

Čím vice se perly nosí, tím jsou krásnější. je to dáno tím, že perly si berou z pokožky energii a vlhkost. Na druhou stranu je nutné se vyvarovat kontaktu s chemií. Nekoupat se s nimi, nemýt nádobí. Před ozdobením perlami si nalakujte vlasy a použijte parfém, ne naopak.

Perly by měly být uložené na měkké sametové podložce ve šperkovnici a oddělené od ostatních šperků, především od kovových předmětů. Perly je dobré jednou za čas namočit do teplé vody s jemným mýdlem. Pak stačí perly vyleštit měkkou látkou.

Blesková rychlost dodání

Blesková rychlost dodání

Veškeré zboží máme skladem. Objednávky odesíláme v pracovních dnech, nejpozději do 24h od objednání.

Perfektní ponákupní servis

Perfektní ponákupní servis

Myslíme na Vaši spokojenost i po nákupu, proto řešíme případné výměny, vrácení nebo reklamace co nejrychleji.

Doprava zdarma

Doprava zdarma

Pří nákupu jakéhokoli zboží v hodnotě nad 2000 Kč nabízíme dopravu zdarma. Platí i u produktů, které jsou v akci.

Přejete si být informováni o akčních nabídkách? Přihlašte se k odběru newsletteru.
Jak odebírat newsletter?